Choď na obsah Choď na menu
 


moje holubníky

3. 2. 2011

Počas holubiarských rokov som zdokonaloval holubníky. V desiati rokoch mi prvé urobil otec, klasické podstrešné, zavesené na trámoch/krovoch pod previsom strechy. Ďalšie podobné, 4 dierové som si vyrobil sám a zavesil do kôlne- prejazdu do hospodárskeho dvora. Potom som postavil komorový 2x2x2 na pôjde, kde sa skladovala slama. Už ako učeň potom další,na trámoch v starej stodole.Dole sa skladovali hospodárske stroje, nad nimi boli hrubé trámy od seba asi 5 metrov. Z jedneho na druhý som preložil 5 cm hrubé fošny, pozbíjal a to bola podlaha/5x3 metre/. Riadne sa prehýbala. Boky boli s drevotriesky. Dole pribité zboka na fošniach, hore na hranolčeku, ktorý bol upevnený o krovy strechy. Čela tvorili štíty klasickej Ačkovej strechy. V strede sa dalo postaviť, ale po okrajoch stien vošli nad seba len dva rady budníkov.Mal som tam červené moravské pštrosy od pana Matyáša ze Sušic/okr.Přerov/.

  Nová éra chovateľstva nastala po vojenčine a oženení sa. Prvý holubník som mal na balkóne bytovky roku 1984. Bedničku meter x meter a hĺbky 60 cm. Vypúšťal som z nej 2 nikolajevské letúny, čerstvo kúpené na CV v Brně. Susedia radosť nemali a donútili ma hladať náhradu. Tou bol prenájom záhrady miestneho pána učiteľa Jozefa Raclavského.Na ňu som, pod starú slivky premiestnil bedničku z balkóna. O rok dotiahol starú autobusovú vlečku 6m dlhú a prerobil na holubník. A pred ňu po celej dlžke 2m hlbokú voliéru. O další rok pristaval spredu vlečky  chatku 2x2x2 a pred ňu rovnaký prístrešok. Ten som rozdelil na dva boxy. Holubov pribúdalo, tak za vlečkou  další rok pribudnul holubník 4x4metra,2 metre výšky. Bol to rozsiahlý komplex, otočený na západ. Domácí pán len zalamoval rukama. Ale sám kedysi choval poštové holuby tak  ma chápal. Náhodou mi jeden z návštevníkov urobil fotku komplexu,ešte v štádiu budovania. Nevyzeral prepychovo, ale holubom sa tam darilo vynikajúco.

 Vlastné je vlastné. A tak som po rokoch v prenájme kúpil  roku 1999 pozemok a postavil dvojposchodový holubník. Stál vedla chatky v strede pozemku. K nemu postavil efektný ná  stĺpe. Po desiatich rokoch sme sa rozhodli pre okrasnú záhradu a tak som holubník presťahoval, urobil mierne úpravy a slúži ďalej. Pre chov letúnov vyhovuje, dole sú dve plemenné oddelenia, hore tri letové oddelenia. Pri plnom obsadení je v ňom takmer 200 holubov. Vedľa je ešte malý holubníček pre tlieskače.

 

 

 

 

Náhľad fotografií zo zložky Holubník

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.